Неправилном употребом и радом гасних уређаја и димњака може доћи до опасности по корисника. ЈП “Ингас“ предузима мере безбедности у складу са законском регулативом, односно редовном техничком контролом унутрашњих гасних инсталација код домаћинстава једном годишње. Прегледом се утврђује стање инсталација и уклањају неправилности.
Уколико дође до оштећења унутрашње гасне инсталације кидањем цеви односно у случајевима наглог истицања гаса, активира се блокадни вентил (може бити засебан или интегрисан са регулатором притиска) на воду гаса у мерно-регулационој станици или КМРС. Овај вентил затвара довод гаса и спречава да се затворени простор напуни гасом и да се створи експлозивна смеша. У таквим ситуацијама, неопходно је затворити славину у КМРС и обавестити дистрибутера на дежурни телефон. Свака гасна инсталација, да би се касније обезбедила њена функционалност и сигурност, мора бити изграђена у складу са важећим правилницима и прописима. Прописима је такође дефинисано који су услови које морају да испуњавају просторије да би у њих могли да се уграде гасни уређаји (у погледу запремине, проветравања и вентилације), димоводне инсталације а за веће потрошаче и начин вентилације. Због тога је за сваку гасну инсталацију обавезна израда пројекта гасне инсталације од стране одговорног пројектанта, односно дозвољена је уградња само нових гасних уређаја и опреме, купљених у нашој земљи код производача или званичних дистрибутера.
Дугогодишњим развојем и сталним повећањем обима експлоатације развијале су се и мере безбедности, техничка решења која су гасне апарате учинила сигурнијим али и техничка култура самих потрошача. Постоји низ превентивних мера за спречавање настанка експлозивне смеше, тако да је корисник апсолутно безбедан уколико се придржава свих препорука.
Приликом куповине гасног апарата добија се Уверење о типском испитивању наведеног гасног апарата оверен печатом продавца. Без тог документа ниједан гасни апарат не може бити пуштен у рад. Гасне апарате могу да пуштају у рад само званични сервисери, одобрени од стране произвођача апарата, а списак сервисера издаје произвођач или дистрибутер апарата. Сваки гасни уређај код горионика треба да има уграђен аутоматски сигурносни вентил. Уколико дође до случајног гашења пламена вентил аутоматски спречава даље истицање гаса. Димњаци морају бити исправни, очишћени пред почетак грејне сезоне и сваке године прегледани од стране локалне димничарске организације, која издаје потврду о исправности и прегледу димњака.
Већину несрећа везаних за природни гас изазива човек својом немарношћу. Број несрећа се може смањити једино ако људи користе гас сагласно са упутствима дистрибутера гаса и произвођача гасних уређаја. То наравно подразумева и редовно одржавање и периодичну контролу свих саставних делова гасне инсталације, али и повећавање техничке културе корисника кроз пригодне брошуре и упутства издата од стране дистрибутера, произвођача гасних уређаја, сервисера и димничарских организација. Из тих разлога је сваки потрошач приликом потписивања Уговора о испоруци гаса и пуштања гаса уз инсталацију добио и Упутство за безбедно руковање унутрашњом гасном инсталацијом.