Научни развој и напредак технике праћен је повећаном употребом природног гаса како у домаћинствима тако и у индустрији. Напретком гасне технике произвођачи гасних уређаја проналазили су нова решења и развијали нове уређаје, тако да данас располажемо са изузетно богатом лепезом гасних уређаја који имају велику сигурност и висок степен искоришћења енергије. Сваки гасни уређај, који се употребљава како у домаћинствима тако и у индустрији мора да поседује атест да је безбедан за употребу. Од изузетно велике и разноврсне лепезе уређаја издваја се неколико који се најчешће употребљавају и којима се најчешће сусрећемо.
Гасне пећи сагоревају природни гас и загревају просторију у којима се налазе. Производе се у опсегу топлотних капацитета 2,5 – 7 KW. Постоје две могћности уградње гасних пећи, обзиром на начин одвођења димних гасова. Димњачке се прикључују на димњак преко ког избацују продукте сагоревања, а ваздух за сагоревање узимају из просторије у којој се налазе. Друга врста гасих пећи је нешто савременија и то су фасадне пећи. Њима није потребан димњак јер ваздух за сагоревање узимају споља и продукте сагоревања избацују преко коаксијалног прикључка, тако да ове пећи морају да се поставе на спољни зид.
Гасни котлови сагоревају природни гас и обезбеђују топлу воду за централно грејање. Основне предности, у односу на котлове за сагоревање течног или чврстог горива, су им мали габарити ( према капацитету ) и економичан рад са просечним степеном искоришћења преко 90 %. На тржишту постоје и кондензациони типови гасних котлова који имају још боље искоришћење примарно доведене енергије. Због малих габарита могу се уграђивати и у постојеће котларнице, у којима већ постоји други котао, циркулациона пумпа и еспанзиона посуда. Постављају се на под и и поезују на димњак. Некад су се уграђивали и у индивидуалне куће, а данас се уграђују углавном на котларнице капацитета преко 100 kW.
Гасни шпорети су уређаи који омогућавају комфорну и економичну припрему хране употребом природног гаса. За сагоревање гаса користе ваздух из просторије у којој се налазе и не захтевају прикључивање на димњак, изузев неких модела са рерном на гас. На тржишту су доступни модели са две, три или четири рингле и са или без рерне, као и комбиновани уређаји који користе природни гас и електричну енергију. У већини случајева шпорете који користе пропан – бутан у боцама је уз минималну интервенцију сервисера оспособити за рад са природним гасом. Један од услова који мора да задовољи гасни шпорет са ринглама на гас да би се прикључио на гасну мрежу је да има уграђени термостатски затварач довода гаса у случају гашења пламена.
Гасни проточни загрејачи воде служе за тренутно припремање топле санитарне воде због чега се смештају у купатила или кухиње. Прикључују се директно на градску водоводну мрежу и немају уграђену циркуларну пумпу, а топла вода се добија одмах након отварања славине. Постоје две изведбе, са одвођењем димних гасова преко димњака или преко коаксијалне усусне – издуне цеви, то је фасадна изведба. Такође могу да се повежу са постојећим акумулационим бојлерима, у том случају служе као резервоари топле воде. Не располажу могћношћу производње топле воде за грејање.
Гасни горионици имају две основне функције. Прву да створи одговарајућу што хомогенију смешу гаса и ваздуха за сагоревање и другу да упали створену смешу. Сваки од горе наведених типских уређаја, у којима се врши сагоревање природног гаса има уграђен горионик. Гасни горионик као засебан уређај који се накнадно одабира и уграђује налазимо на већим котловским постројењима, пекарским пећима, сушарама итд.